W poniedziałek 17.03.2014. do Stacji Morskiej dotarła wiadomość o zaobserwowaniu morświna. Nie był to kolejny raport dotyczący martwego zwierzęcia w sieciach lub na morskim brzegu, ale radosna informacja o zauważeniu żywego płynącego osobnika.

Zdarzenie miało miejsce w minioną sobotę w zachodniej części naszego wybrzeża. Ssaka płynącego Kanałem Piastowskim w kierunku Zalewu Szczecińskiego dostrzegł Pan Ireneusz Nakonieczny. Pierwsze skojarzenie dotyczyło delfina, jednak po dłuższej obserwacji przez lornetkę okazało się, że jest to morświn, który wolno płynąc wynurzył się kilkanaście razy prezentując charakterystyczną niską trójkątną płetwę i fragment grzbietu o ,,grafitowym” odcieniu. Obserwację ułatwiała gładka tafla wody w kanale. Niestety, przy próbie zbliżenia się obserwatora na odległość umożliwiającą udokumentowanie zdarzenia za pomocą kamery telefonu komórkowego, zwierzę zanurzyło się w toni i już nie pokazało.

Mapa ukazująca miejsce zaobserwowania morświna

W okolicach polskiej części Zatoki Pomorskiej i Zalewu Szczecińskiego w ostatnim dwudziestoleciu odnotowano kilka obserwacji morświnów. W 1997 roku na brzegu Zalewu znaleziono martwego osobnika. Później, w latach 2003 i 2005, odnotowano dwa osobniki w rybackich sieciach, kolejno w Międzyzdrojach i Dziwnowie. W roku 2009 zaobserwowano natomiast dwa żywe morświny niedaleko ujścia Świny.

O morświnach wpływających do ujść rzecznych i odwiedzających przymorskie zalewy pisaliśmy już wcześniej – kliknij link.

Stacja Morska zbiera wszystkie informacje o żywych i martwych morświnach w obrębie Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Bałtyku.

Telefony alarmowe czynne całodobowo:

601 889 940 i 58 / 675-08-36

Stacja Morska IOUG dziękuje Panu Ireneuszowi Nakoniecznemu i innym osobom które poinformowały nas o zaobserwowaniu morświna.

 

Michał Bała
Foto: Archiwum SMIOUG