Celem powstania Fokarium Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego było stworzenie miejsca wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania o nim wiedzy oraz wsparcie rozwoju turystyki przyrodniczej.  Fokarium nie jest ani ogrodem zoologicznym ani przedsięwzięciem komercyjnym. Opłaty za wstęp służą wyłącznie do pokrycia kosztów utrzymania infrastruktury ośrodka oraz realizacji celu jego działalności i wsparcia fok w Bałtyku.

Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r., choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin.

Ranne zwierzę podjęto z plaży w Juracie 31 marca 1992 roku. Od tego dnia, rozwijając badania biologiczne, weterynaryjne i hodowlane nad fokami, helski ośrodek w sposób praktyczny wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów tych zwierząt na Bałtyku. Wyleczone tu foki, podobnie jak uzyskany z hodowli przychówek wypuszcza się na wolność. Są one obiektami prowadzonych obserwacji naukowych.

Wypuszczanie fok ma na celu także uzupełnienie strat, jakie ich bałtycka populacja ponosi wskutek nierozważnej działalności człowieka (zanieczyszczeń morza, rybołówstwa, zakłóceń).

Czyni się to także po to, aby foki szare żyjąc w obrębie całego morza, spełniały pozytywną rolę drapieżnika i były testerem czystości morskiego ekosystemu, w tym jakości ryb które konsumuje człowiek.

W fokarium bada się m.in. zachowanie fok, sposoby odżywiania i ich dietę, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi, a także stan zapasożycenia oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt.

Zapoznając się z historią życia fok, zwiedzający fokarium poznają problemy ochrony przyrody Bałtyku. Pracownicy placówki uczą i informują wszystkich, którym tego rodzaju wiedza jest potrzebna – od dzieci po polityków. Dla młodzieży szkolnej prowadzony jest specjalny projekt edukacyjny pn. “Błękitna Szkoła”

Upowszechnianie informacji dotyczących ochrony ekosystemu Morza Bałtyckiego, w tym szczególnie sytuacji morskich ssaków, jest ważnym elementem działalności helskiej placówki.

Najpełniejszą, profesjonalną wiedzę przyrodniczą zdobywają tu studenci kierunków przyrodniczych. Dla nich organizowane są wykłady, seminaria, praktyki, ćwiczenia terenowe i specjalistyczne kursy.


WAŻNE INFORMACJE:

Fokarium jest otwarte codziennie, w godzinach 9:30-17:00:

 • Możliwość wejścia na dwa karmienia fok z prelekcją o g. 11:00 i 14:00.
 • W związku z ograniczoną ilością miejsc na terenie fokarium obowiązuje limit wejść na karmienia fok:  400, 300 lub 200 osób, w zależności od dostępności basenów danego dnia.
 • Obowiązuje jedna kolejka do wejścia
  (zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane)
 • Wejście tylko za opłatą 10zł/osobę[=2 x 5zł/]
  Każda osoba POWINNA MIEĆ dwie MONETY 5-ZŁOTOWE do wejścia przez bramkę automatyczną (wstęp bezpłatny dla dzieci do trzeciego roku życia i osób na wózkach).
 • Możliwość rozmiany banknotów 10 i 20 zł w automacie przed wejściem
  (brak możliwości rozmiany innych banknotów oraz wymiany monet !!!).
 • Budynek ekspozycyjny jest otwarty w godzinach otwarcia fokarium
  – wstęp: 1zł/osobę
  .
 • Jeśli chcą Państwo otrzymać fakturę VAT, należy to zgłosić obsłudze PRZED WEJŚCIEM NA TEREN fokarium. Płatność za fakturę VAT gotówką (w dowolnych nominałach), na miejscu.
 • Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wstępu.
 • Obowiązuje zakaz wprowadzania (również wnoszenia) zwierząt na teren fokarium.
 • Dom Morświna pozostaje zamknięty.

Więcej na stronie fokarium.ug.edu.pl

ZAPRASZAMY

Uwaga: w kolejnych miesiącach godziny otwarcia mogą ulec zmianie!