Ostatniego dnia maja br. w Swarzewie uroczyście otwarte zostało nowe muzeum pn. „Kocham Bałtyk”. Jego powstanie jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Pozytywne Inicjatywy, Lokalnej Grupy Działania „Małe Morze” oraz Gminy Puck. Ceremonię otwarcia nowej atrakcji turystycznej w regionie puckim zaszczycili swoją obecnością liczni samorządowcy, w tym gospodarz regionu – wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk i Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski.

Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych instytucji i organizacji, jak również okolicznych mieszkańców z dziećmi. Dla tych ostatnich możliwość zwiedzenia nowopowstałego muzeum była chyba największą frajdą, gdyż pierwszą wystawą czasową jest ekspozycja „Morze klocków”. Ta jedyna w swoim rodzaju kolekcja autorskich budowli powstawała jeszcze w noc przed otwarciem nowego budynku i składa się z ponad miliona klocków. Zbudowano z nich m.in. okręty wojenne, makietę nadmorskiej miejscowości, stacje kolejowe z jeżdżącymi pociągami, a nawet stacje kosmiczne. Niestety, żadna z konstrukcji bezpośrednio nie nawiązuje do nazwy muzeum i idei promocji Bałtyku.

Wśród zwiedzających bardzo liczne grono stanowili najmłodsi miłośnicy klocków

Zapytany o znaczenie nowej instytucji prezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy, Arkadiusz Gawrych, na pierwszym miejscu wymienia podniesienie atrakcyjności regionu. Zamierzeniem twórców muzeum było umożliwienie turystom obejrzenia niezwykłych wystaw w interaktywnej placówce, a dzięki temu zapoznanie się z kulturą, dziedzictwem i atrakcjami powiatu puckiego.

Prezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy Arkadiusz Gawrych

Osoby podróżujące w kierunku Półwyspu Helskiego drogą wojewódzką nr 216 do odwiedzenia muzeum ma zachęcać także ponad 4-metrowej wysokości marynarz trzymający lunetę. Figura ta aktualnie znajduje się w pobliżu budynku muzeum, ale zanim tam trafiła przeleciała z Jastarni przez Trójmiasto i Puck, podwieszona do śmigłowca. Nawiązujący wyraźnie do ,,barejowskiej” figury misia marynarz ma być reklamą muzeum i doskonałym obiektem do pamiątkowych zdjęć znad morza.

odwieszony pod śmigłowcem ludzik wylądował i stanął przed wejściem do muzeum

Liczymy na to, że w najbliższym czasie w muzeum, zgodnie z zapowiedzią jego pomysłodawców, pojawią się wystawy wyraźnie nawiązujące do tematyki nadmorskiej. Warto byłoby umieścić w jego wnętrzu takie ekspozycje, które pomogą zwiedzającym pokochać Bałtyk poprzez poszerzenie ich wiedzy o morzu, jego problemach i potrzebach ochronnych. Trzymamy więc kciuki za organizację kolejnych ekspozycji tematycznych, bowiem idea rozpowszechniania wiedzy o naszym wspólnym morzu jest nadzwyczaj szczytna.

Tekst i zdjęcia: Monika Selin