Zbyt intensywne wykorzystywanie zasobów morskich ekosystemów, brak dbałości o zagrożone gatunki i ich siedliska oraz czystość wody rodzi niepokój wielu grup społecznych. Miłośnicy przyrody mórz chcą mieć pewność trwałości zachowania jej atutów. Powody są różne. Jedni dla uniesień estetycznych, wynikających z obcowania z urodą rzeczy naturalnych, inni dla potrzeb odpoczynku i rekreacji w zdrowym środowisku, jeszcze inni dla uprawiania np. żeglarstwa czy też eksploatacji zasobów powodowanej korzyściami ekonomicznymi, a także dla czystej przyjemności łowienia dorodnych okazów ichtiofauny na wędkę i w końcu i jedzenia zdrowych ryb, które w morzu żyją.

By tak właśnie było, powstała kolejna bałtycka inicjatywa pod nazwą „Sustainable Seas” Narodziła się w Szwecji. Zrzesza naukowców, członków organizacji pozarządowych, polityków i przemysłowców. Idei patronuje Jej Wysokość Księżniczka Wiktoria oraz pływający ambasador Bałtyku bryg „Tre Kronor”[1].

Żaglowiec krąży po bałtyckich portach z misją propagującą ochronę naszego morza. Na jego pokładzie młodzi ludzie prócz zdolności żeglarskich zdobywają wiedzę o bałtyckim ekosystemie.

Morski szlak misji Tre Kronor

W portach. gdzie statek się pojawia mieszkańcy nadmorskich miejscowości i liczni turyści z głębi każdego kraju zwiedzają żaglowiec, wysłuchują prelekcji odwiedzają organizowane przy jego burcie wystawy.

Szwedzcy liderzy projektu: Christina Thimrén Andrews i Sture Hagelund oraz Iwona Pawliczka ze Stacji Morskiej IOUG.

Na niektóre rejsy można wykupić bilety i wziąć udział np. w krótkiej ekspedycji naukowej lub wyprawie edukacyjnej. Popularność niektórych przekracza podaż. Tak m.in. było w czasie tzw. „Morświnowego safarii pod żaglami” z udziałem naukowców ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i profesora Matsa Amundina[2].

Miejsca na morświnowe „polowanie” pod żaglami wyprzedane
Profesor Matas Amundin w czasie wykładu na Tre Kronor

Zrównoważone użytkowanie nie może być oderwane od aktualnej o nim wiedzy. Warto posiadać jej jak najwięcej. To w niej znajdujemy uzasadnienie dla racjonalnego korzystania z zasobów mórz, które nasz żywią, bogacą lub po prostu dostarczają różnych oczekiwanych przyjemności. Bałtycka misja Tre Kronor ma nam w tym pomóc.

KES

Uwaga:
W dniach od 15 do 18 sierpnia 2014 roku w ramach zlotu żaglowców bryg Tre Kronor[3] będzie przebywał w Gdyni.


[1] http://www.briggentrekronor.se/content/view/64/

[2] https://hel.ug.edu.pl/aktu/2012/ASCOBANS_award.htm

[3] www.briggentrekronor.se