27 sierpnia przed godziną piętnastą stacja Morska otrzymała pocztą elektroniczną od pracownika Urzędu Morskiego w Słupsku, Inspektoratu Ruchu Morskiego w Ustce zgłoszenie o martwym zwierzęciu, prawdopodobnie morświnie dryfującym około 1 mili morskiej na północny zachód od główek portu Darłowo. Ciało ssaka zostało zaobserwowane przez załogę motorówki K-10 marynarki wojennej. Nieco później zadzwonił telefon. Oficer MW szczegółowo opisał wygląd unoszącego się na wodzie ciała, wszystkie cechy pasowały do małego walenia. Nadesłane w ciągu następnych kilkunastu minut zdjęcia niestety potwierdziły przypuszczenia, był to morświn. Kolejny już piąty w tym roku udokumentowany martwy osobnik.

W pogotowiu był już zawiadomiony o wiele wcześniej lokalny Koordynator Błękitnego Patrolu WWF – Sebastian Barszczewski, poinformowany o znalezieniu morświna na brzegu, natychmiast udał się na miejsce zdarzenia i z pomocą turysty zabezpieczył zwłoki. Zwierzę okazało się być dojrzałą samicą mierząca 165 cm długości. Ssaka przewieziono do Stacji Morskiej IOUG, pobrano zęby do oznaczeń wieku i zdeponowano w chłodni. Sekcja zwłok będzie przeprowadzona w przyszłości. Ostatni przypadek znalezienia martwego morświna na plaży miał miejsce na początku bieżącego miesiąca (6 sierpnia). Na plaży znaleziono wtedy bardzo młodego osobnika, który powinien być jeszcze pod opieką matki [kliknij].

W przypadku złowienia morświna w sieci rybackie prosimy o zgłoszenie każdego takiego faktu do Stacji Morskiej IOUG, jednostki administracji portu lub OIRM. Ostatni udokumentowany przypadek przyłowu i zgłoszenia tego faktu miał miejsce piątego lutego br. w Unieściu [kliknij]. Helska placówka zbiera także dane o zaobserwowaniu żywych i martwych morświnów.

 

Telefon alarmowy do Stacji Morskiej:
601 88 99 40

Stacja Morska IOUG dziękuje osobom które poinformowały o zaobserwowaniu dryfującego i znalezieniu martwego morświna na plaży.

MB