Dzisiaj z samego rana około godziny piątej, najbardziej doświadczona w naszym foczym stadzie mama, Unda Marina urodziła swe młode, synka Neptuna. W poprzednich latach Unda dość długo zastanawiała się nad wyborem miejsca porodu. Często zmieniała zarówno porodówki, jak i własne zamiary, wracając po kilkugodzinnych pobytach w porodówce do wody.

W tym roku zaskoczyła wszystkich zarówno dość wczesnym terminem porodu, jak i błyskawiczną decyzją gdzie urodzić najlepiej. Po spędzeniu w wybranej porodówce poprzedzającej poród nocy, kolejnej zdecydowała się urodzić. Pozostała tam nieprzerwanie do chwili porodu, który nastąpił o 5.25 w poniedziałek 23 lutego. Na świat przyszedł samczyk o masie 13 kilogramów i długości 105 centymetrów. Malec otrzymał imię Neptun.
Jest to 14 szczenię wydane na świat przez Undę Marinę. Ojcem maleństwa jest dominujący w stadzie samiec, 28 letni Bubas. Młode i matka czują się dobrze.

Oczekujemy w tym roku jeszcze dwóch porodów fok – Ani i Agaty. W fokarium działa kamera przekazująca (także nocą) obraz na żywo do Internetu. Może objąć swoim zasięgiem kolejno każdą z trzech izolatek, które znajdują się przy brzegu najpłytszego z basenów. Jedną z nich zajmują Unda Marina i Neptun, dwie natomiast są do dyspozycji pozostałych samic. Poza zasięgiem kamery jest tylko jedna porodówka, więc niemal na pewno w sąsiedztwie Undy pojawi się Agata bądź Ania. Wtedy też obiektyw kamery zostanie skierowany na fokę oczekującą rozwiązania. Będzie to jedyna w tym roku okazja do obserwacji w Polsce foczych narodzin on-line. Obraz z fokarium można zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej: http://www.sledzfoki.pl/ . Później na tej samej zasadzie będzie można podglądać młode foki dorastające i nabywające nowe umiejętności potrzebne do przetrwania.

23.02.2015 r.