01.03.2015 o godzinie 5:11 nad ranem przyszedł na świat czwarty potomek naszej foki Agaty. Poród nie należał do najłatwiejszych. Nasza radość jest tym większa, gdyż Agata przez wiele lat nie mogła doczekać się potomka, a wcześniej zdarzyła się również ciąża, która zakończyła się poronieniem.

Szczenię tuż po urodzeniu okazało się być ciekawym świata, zupełnie jak jego mama. Zaczęło zwiedzać porodówkę, wibrysami poznając otaczające środowisko. Jest bardzo ruchliwą foką. Wierci się, kula, macha łapkami. Jego poczynania można śledzić on-line na stronie http://www.sledzfoki.pl/. Obecnie pozostaje pod opieką swojej troskliwej mamy Agaty.

W dniu przyjścia na świat opiekunowie sprawdzili stan zdrowia młodej foki i dokonali niezbędnych pomiarów. Młode okazało się samiczką i otrzymało imię Norda, co z języka Kaszubskiego oznacza północ. Jest to także określenie jednego z pięciu regionów Kaszub, który obejmuje zasięgiem powiaty: pucki, wejherowski i lęborski.

Norda po urodzeniu  ważyła 13,5 kg przy długości ciała 104 cm. Teraz będzie przybierać na wadze nawet 2 – 3 kg dziennie, żywiąc się bardzo kalorycznym mlekiem matki. Focze mamy karmią przez około 3 tygodnie i po tym czasie młode foki zostaną przeniesione do baseników adaptacyjnych. Uważni obserwatorzy odwiedzający fokarium będą mogli je dostrzec z podwyższonego pomostu usytuowanego pomiędzy kompleksami basenowymi.

Czekamy jeszcze na szczęśliwe rozwiązanie u ostatniej z ciężarnych w tym roku helskich fok 17-letniej Ani.

Anna Rahn