Cypelka, Kuzia i Decet to trzy tegoroczne foki szare, które udanie przeszły leczenie i rehabilitację w fokarium Stacji Morskiej IOUG. Szczenięta zostały znalezione w obrębie wód Zatoki Gdańskiej, gdzie przypłynęły kiedy oddzieliły się od swoich matek. W dniu znalezienia foki nie były już pokryte niemowlęcym białym futrem – lanugo, lecz miały już normalną okrywę włosową. Świadczy to że były już w wieku przynajmniej 3 tygodni. Ich stan zdrowia i kondycja wymagały udzielenia im pomocy.
Szczenięta dzisiaj (13.06.) trafią do wód Zatoki Gdańskiej Wyposażone w specjalne zakupione ze środków przekazanych przez Grupę LOTOS i fundację WWF Polska nadajniki satelitarne będą przekazywać dane o trasach swoich wędrówek i preferencjach siedliskowych.

Kuzia:
Została znaleziona ostatniego dnia marca br. na plaży w Kuźnicy od strony otwartego morza. Była wychudzona, miała ogólnoustrojową infekcję i spuchniętą szczękę. Po umieszczeniu w foczym szpitaliku jej stan szybko się poprawiał. Kuzia jest smakoszem i dość wybrednym osobnikiem. Osiągnięcie odpowiedniej masy zajęło jej więc dość długi czas. W fokarium SMIOUG spędziła 74 dni.

Masa w dniu wypuszczenia: 30 kg.
Kolor nadajnika: fioletowy
Kolor trasy na mapie: fioletowy
Typ i nr nadajnika: SPOT 1450839
Numer mikroczipa: 0007151335

Cypelka:
Rówieśniczka Kuzi, znaleziona tego samego dnia (31.03.2015 r.) na Cyplu Helskim. Była bardzo chuda i mała, badania krwi wykazywały infekcję, której wygaszenie trwało dość spory czas. Cypelka nie chciała spożywać samodzielnie martwych ryb, wymagała więc karmienia przez opiekuna. Obecnie nie ma już problemów ze zdrowiem i jedzeniem.

Masa w dniu wypuszczenia: 38,1 kg
Kolor nadajnika: pomarańczowy
Kolor trasy na mapie: pomarańczowy
Typ i nr nadajnika: SPOT 1450837
Numer mikroczipa: 0007150982

Decet:
Samczyk foki szarej, przez kilka dni był obserwowany w okolicach terminala kontenerowego DCT w Gdańsku, skąd wzięło się jego imię. Do fokarium przewieziono go 7 kwietnia br. Był mocno niedożywiony. W Stacji Morskiej spędził 66 dni.

Masa w dniu wypuszczenia: 42,6 kg
Kolor nadajnika: czarny
Kolor trasy na mapie: czarny
Typ i nr nadajnika: SPOT 1450841
Numer mikroczipa: 0007152DBB

Ich wędrówki będzie można śledzić za pośrednictwem strony internetowej: http://wedrowkifok.wwf.pl/
Dwie inne rehabilitowane foki szare (nadal przebywające w helskim fokarium) o imionach Chałupka i Piachu muszą jeszcze być pod opieką specjalistów. Informacje o nich opublikujemy już niedługo.

 

Oprac. M. Bała
Zdjęcia: Paulina Bednarek i Michał Bała