W dniu 27.06.2015, dwie ostatnie z fok szarych, które w tym roku były leczone i rehabilitowane w fokarium Stacji Morskiej trafią do Bałtyku. Dzięki specjalnym satelitarnym nadajnikom, naukowcy będą śledzić trasy ich wędrówek, uzupełniając informacje co do preferencji siedliskowych oraz behawioru młodych fok w naturalnym środowisku. Zdobyta w ten sposób wiedza ma pomóc instytucjom państwowym w zarządzaniu ochroną ssaków morskich w naszym kraju, a także w ramach konwencyjnych porozumień z innymi państwami w całym Morzu Bałtyckim.

Wyposażenie młodych fok w nadajniki satelitarne było możliwe dzięki wsparciu donatorów fundacji WWF Polska i Grupy LOTOS.

Piachu, został znaleziony w miejscowości Piaski na Mierzei Wiślanej 13.04.2015 r. Brak lanugo świadczył o tym iż foka jest w wieku przynajmniej trzech tygodni. Był jednak bardzo mały i wychudzony. Oprócz osłabienia i infekcji, zwierzę było zakażone groźnym wirusem. Stan jego zdrowia okazał się nadzwyczaj poważny. Dzięki wysiłkowi zespołu fokarium i weterynarzy uratowano mu życie. W szpitalnym boksie spędził aż niemal 2 miesiące. Teraz całkowicie zdrów wraca do swojego morza.

Chałupkę podjęto z półwyspowej plaży w Chałupach. Kilka dni wcześniej była obserwowana w rejonie Ostrowa i Karwi przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF i pracowników Stacji Morskiej. Gdy zauważono dużą poważną ranę na tylnej prawej płetwie podjęto decyzję o jej przewiezieniu do szpitalika Stacji Morskiej. Infekcja w miejscu zranienia była poważna i na początku leczenia rokowania były bardzo ostrożne. Później jej stan szybko ulegał poprawie. W szpitaliku spędziła 33 dni, zaś łącznie w fokarium 57 dni. Jej cechą szczególną, ale widoczną tylko z bliska jest mały ubytek w górnej wardze.

Wędrówki tych i innych fok można śledzić na stronie internetowej: http://wedrowkifok.wwf.pl/.
Dane szczegółowe:

Piachu – Masa w dniu wypuszczenia: 32,9 kg. Kolor nadajnika i trasy na internetowej mapie biały. Typ i nr nadajnika: SPOT 14S0840. Numer mikroczipa: 0007151975

Chałupka – Masa w dniu wypuszczenia: 43 kg. Kolor nadajnika i trasy na internetowej mapie; różowy. Typ i nr nadajnika: SPOT 14S0842. Numer mikroczipa: 0007150E76

Oprac. M. Bała