Przełom lutego i marca to już tradycyjnie wyczekiwany czas foczych narodzin w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Okres ten jest szczególny nie tylko dla samych fok, ale i ich opiekunów. Przygotowany jeszcze w lutym monitoring video na bieżąco rejestruje zachowania samic. Kiedy apetyt fok spada i zaczynają one wychodzić częściej na brzeg w okolicach najpłytszego z basenów, to znak, że czas, aby trenerzy zwierząt rozpoczęli całodobowe dyżury.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pierwszą foczą matką została Unda Marina. Wczoraj tj. 25 lutego o godzinie 21.27 urodziła ona syna. Malec waży 16,5 kg, mierzy 114cm i jest on piętnastym szczenięciem 22-letniej Undy Mariny. Samczyk otrzymał imię Omułek – od nazwy morskiego małża, filtratora i czyściciela m.in. bałtyckiej wody.

Po raz pierwszy przy wyborze imienia przyznano głos internautom. Profil ,,Kierunek Bałtyk” na portalu facebook, prowadzony i stworzony przy wsparciu Grupy LOTOS w ramach programu ,,Pomagamy bałtyckiej przyrodzie”, zorganizował konkurs na focze imię. Chętni mogli nadsyłać propozycje na literę ,,O”. Imię musiało nawiązywać do tematyki morskiej lub kaszubskiej. Po konsultacjach ze Stacją Morską spośród ponad 500 propozycji internautów wybrano cztery imiona, na które fani profilu mogli głosować.

Zwycięzcy konkursy gratulujemy.

Zarówno Unda Marina jak i Omułek czują się dobrze. O ich postępach, tak jak i reszty przyszłych foczych matek i potomstwa, będziemy na bieżąco informować.

Zapraszamy na:
www.fokarium.pl
https://www.facebook.com/Fokarium/?fref=ts
https://www.facebook.com/kierunekbaltyk/?fref=ts

Dzięki wsparciu Grupy LOTOS, wielbiciele fok mogą także, podobnie jak trenerzy ze Stacji Morskiej, podglądać przygotowujące się do porodów samice, a następnie śledzić pierwsze chwile życia szczeniąt. Zapraszamy na: http://www.sledzfoki.pl/ .

MB
Zdjęcia: Paulina Bednarek