Policyjny program prewencyjny “Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa”, objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdyni i finansowany ze środków Urzędu Miasta Gdyni, skierowany jest do uczniów klas pierwszych gdyńskich szkół podstawowych. W tym roku szkolnym, w IX edycji programu wzięło udział ponad 3000 uczniów, którzy podczas 12 spotkań lekcyjnych poznawali zasady bezpiecznego zachowania się w codziennych sytuacjach (podczas drogi do szkoły, zabawy lub kontaktów z nieznajomymi), jak również podczas zabaw na plaży, zwłaszcza w przypadku spotkania na niej odpoczywającej foki. W ramach programu każde z dzieci otrzymało podręcznik „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa” oraz zeszyt ćwiczeń, mający wspierać je w kształtowaniu bezpiecznych postaw.

Maskotką programu jest policyjna foczka “Gdynka – Ostrzeżynka”, która uczy dzieci m.in. jak postępować w przypadku kontaktu z obcą osobą, jak wezwać pomoc przy pomocy numerów alarmowych, co zrobić na miejscu znalezienia niewybuchu, co to jest kradzież i jak groźna jest zabawa z ogniem. Pokazuje jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą, a także przybliża warsztat pracy policjanta.

Każda edycja programu kończy się finałem miejskim, który obejmuje rywalizację drużyn z sześciu finałowych szkół w konkursie sportowym, muzycznym, plastycznym oraz konkursie sprawdzającym wiedzę zdobytą na zajęciach. Tegoroczny finał odbył się 30 maja w Szkole Podstawowej Nr 6 w Gdyni, a zwycięstwo – po emocjonującej dogrywce – odniosła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 47 w Gdyni.

Na zaproszenie funkcjonariuszy Komendy Miejskiej w Gdyni do programu po raz kolejny włączyła się Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu. Podczas finału obecny był przedstawiciel zespołu edukatorów, a dla uczniów z sześciu finałowych szkół podstawowych zarezerwowane zostały lekcje o bałtyckich ssakach, które zostaną przeprowadzą jesienią tego roku w helskiej placówce.

Tekst: Monika Selin, koordynator zespołu edukatorów

Fotografie dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Policji w Gdyni