W miniony piątek 17.06.2016 r. w gdyńskim porcie zaobserwowany został wieloryb. Wyrzucającego fontanny wody wraz z wydychanym powietrzem i cyklicznie wynurzającego grzbiet ssaka pierwsi zauważyli marynarze z załogi fregaty rakietowej ORP “Kościuszko”, którzy odbywali ćwiczenia. Jego obecność udało się zarejestrować przy użyciu kamery. Został także uchwycony na zdjęciach przez pracowników Urzędu Morskiego. To dzięki uprzejmości ich autorki Pani Grażyny Sadłoń publikujemy je poniżej. Wieloryb nie został długo w Gdyńskim porcie. Odpłynął zeń w kierunku północno – wschodnim.

Po wstępnej analizie materiału zdjęciowego wiele cech wskazuje że mamy tu prawdopodobnie do czynienia z humbakiem, zwanym inaczej długopłetwcem Megaptera novaeangliae. Gatunek ten obserwowany był już u naszych brzegów wielokrotnie. W latach 1620, 1979, 2006 i 2008. Wieloryby te były widziane w Bałtyku także w roku 2014 i 2015. Z tym że obserwacje dotyczyły wtedy wybrzeży niemieckich i duńskich oraz okolic wyspy Olandia i Zatoki Botnickiej. W tym samym czasie docierały do Stacji Morskiej IOUG w Helu sygnały o spotkaniach z wielorybami u polskich wybrzeży, niestety brakowało dokumentacji potwierdzającej prawdziwość tych zdarzeń. Żywy duży waleń był ostatni raz widziany u naszych brzegów w lutym 2015r. w okolicach Kuźnicy. Zdarzenie to zostało nawet udokumentowane na filmie, niestety jego słaba jakość uniemożliwiła identyfikację taksonomiczną.

Odwiedziny wielorybów w wodach Bałtyku to duża rzadkość. Dla większości z tych zwierząt wizyty w naszym niezbyt przyjaznym dla nich morzu kończą się tragicznie. Humbaki to gatunek który oprócz większych planktonowych skorupiaków (nieobecnych w Bałtyku) może żywić się drobnymi rybami jak śledzie i szproty. Istnieje prawdopodobieństwo że wieloryb może znaleźć tu niezbędny pokarm i drogę powrotną przez cieśniny duńskie do Atlantyku.

Jak na razie poszukujemy wszelkich informacji odnośnie nowych obserwacji ssaka. Apelujemy aby zgłaszać każdy przypadek na całodobowy telefon Stacji Morskiej: 58/ 675 08 36 lub 601 88 99 40. Oficjalny komunikat w formie ostrzeżenia nawigacyjnego wydał także Urząd Morski.

Humbaki należą do pojawiających się w Bałtyku fiszbinowców, które pokonują chyba najdłuższe dystanse i widywane były wzdłuż wszystkich linii brzegowych. Być może następny sygnał o obecności walenia nadejdzie z wód terytorialnych innego Państwa. Jak na razie…czekamy.

 

 

Tekst: Michał Bała
Foto: Grażyna Sadłoń