Wczoraj (10.07.2016) o godzinie 15:30 otrzymaliśmy zgłoszenie o malutkiej foce leżącej na plaży w Helu przy wejściu 64. Na miejsce niezwłocznie ruszyli pracownicy Stacji Morskiej. Po krótkich poszukiwaniach, odnaleźli oni szczenię foki pospolitej Phoca vitulina przy którym czuwali turyści zgłaszający obserwację. Więcej o tym jak zachowywać się podczas spotkania z dziką foką mogą Państwo przeczytać na stronie: https://hel.ug.edu.pl/aktu/2016/uwaga_male_foki.html

Na plaży w Helu

Po przewiezieniu foki do Stacji Morskiej natychmiast przeprowadzono podstawowe badania oraz przeprowadzono konsultację weterynaryjną. Samczyk waży tylko 10,6 kg przy długości ciała 96 cm. Wyniki badania krwi wskazują na umiarkowaną infekcję, foka jest osłabiona, a jej małe ciałko pokryte jest licznymi powierzchownymi rankami. Wdrożono odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz dietę, aby szczenię jak najszybciej odzyskało siły.

Heluś w szpitaliku

Nasz pierwszy, w tym roku, pacjent z gatunku foka pospolita otrzymał imię Heluś, tradycyjnie od nazwy miejscowości w której został znaleziony.

Foka pospolita  jest jednym z trzech gatunków zamieszkujących Bałtyk. Wbrew temu co może sugerować nazwa, są gatunkiem najmniej licznym w wodach Morza Bałtyckiego.

Ich liczebność szacuje się na około 800 osobników w całym Morzu Batyckim. Szczenięta rodzą się na przełomie czerwca i lipca na brzegu z dala od stada i wyglądem przypominają osobniki dorosłe. Mierzą 70-90cm dł. i ważą 9-11kg.  Młode karmione są mlekiem matki przez 4-6 tygodni. Po tym okresie rozpoczynają samodzielne życie, pozostając jednak przez pewien czas pod matczyną opieką. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się czegoś więcej o fokach pospolitych to zapraszam na stronę: http://www.fokarium.pl/newsyfoki/foka%20pospolita.htm

Tekst: Aleksandra Botur i Wioleta Miętkiewicz
Foto. Grzegorz Bednarczyk i Michał Podgórski