Dnia 20.07.2016 do Stacji Morskiej dotarło zgłoszenie o martwej foce szarej z nadajnikiem na karku na plaży w Lubiatowie. Na miejsce niezwłocznie udał się wolontariusz Błękitnego Patrolu, który zrobił dokumentację fotograficzną i zabezpieczył ciało zwierzęcia do momentu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej w Helu. Po oględzinach okazało się, że nadajnik jest w kolorze pomarańczowym co wskazuje, że należał do Ostoi – foki urodzonej w SM 28.02.2016. Ostatni sygnał z nadajnika został nadany w dniu 8.06.2016 roku na wysokości Lubiatowa.

Ciało Ostoi na plaży w Lubiatowie

Po przywiezieniu ciała foki do Stacji Morskiej i dokładniejszych oględzinach zewnętrznych stwierdzono, że przyczyną śmierci mógł być prawdopodobnie przyłów o czym świadczą liczne ślady po sieci na ciele zwierzęcia. Dokładniejsza przyczyna zgonu będzie znana po przeprowadzeniu sekcji zwłok.
Ostoja była młodym foki Ewy. Od dnia przyjścia na świat do momentu kiedy zamilkł jej nadajnik czyli 8 czerwca przeżyła zaledwie nieco ponad 3 miesiące. Od dłuższego czasu nie nadaje także urodzony w naszym fokarium i wypuszczony do morza samczyk – Omułek. Mamy tylko nadzieję że w tym przypadku zawiódł sprzęt, a foka dalej pływa cała i zdrowa.

Ostoja w swoim fokarnianym kojcu, dzień po narodzinach

Pomimo tendencji wzrostowej dla liczebności populacji fok szarych w Bałtyku widać że w dalszym ciągu w wielu miejscach dla tych zwierząt istnieją śmiertelne zagrożenia. Dlatego też dalsza ochrona gatunku który dopiero co wraca na Polskie wybrzeża, wydaje się nieodzowna.
Każdy przypadek, zaobserwowania żywych lub martwych fok powinien być zgłaszany do Stacji Morskiej IOUG lub Błękitnego Patrolu WWF. Dodajmy że w przypadku odnotowania przyłowu, czyli niezamierzonego złowienia foki w sieci rybackie i zgłoszeniu tego faktu (chociażby do jednostki administracji portu) rybakom nie grożą żadne konsekwencje prawne. Współpraca jednostek naukowych, administracji morskiej i rybołówstwa na tym polu powinna przynieść wzajemne korzyści. Zapobiegnie to podejrzeniom i nietrafnej interpretacji zdarzeń.

Telefony alarmowe dla zgłoszeń obserwacji ssaków morskich:

601 889 940 – Stacja Morska
795 536 009 – Błękitny Patrol WWF

 

Zespół hodowli i rehabilitacji fok