Jest nam bardzo miło poinformować, że dnia 22.07.2016 o godz. 5:15 został wypuszczony na wolność do Morza Bałtyckiego czwarty i ostatni już pacjent foki szarej. Orzeszek został znaleziony na plaży w Orzechowie, gdzie do momentu przyjazdu pracowników Stacji Morskiej w Helu, nad chorą foką czuwali wolontariusze Błękitnego Patrolu. Szczenię okazało się bardzo wychudzone, osłabione i odwodnione, posiadało też resztki szczenięcego futerka zwanego lanugo, dlatego też natychmiast zostało przewiezione do foczego szpitalika.

Orzeszek na plaży w Orzechowie

Na miejscu dokonano dokładniejszych oględzin, pobrano krew do analizy, oraz odpowiednio nawodniono szczenię. Wyniki krwi nie wskazywały na dużą infekcję, jednak z powodu osłabienia oraz dużej ilości pasożytów, w celu ratowania życia potrzeba było podawać kroplówkę dożylnie, oraz środki odrobaczające.

Orzeszek w szpitaliku

Orzeszek wykazał się dużą wolą przeżycia i już po paru dniach zaczął samodzielnie jeść śledzie w baseniku rehabilitacyjnym. Po niedługim czasie jego dieta została wzbogacona o żywe pstrągi, dla udoskonalenia techniki polowania. Orzeszek bardzo szybko nabierał sił oraz masy ciała, także po 73 dniach rehabilitacji mógł zostać przywrócony swojemu naturalnemu środowisku jakim jest Morze Bałtyckie. Dla porównania masa ciała Orzeszka przy znalezieniu wynosiła 14,5 kg, zaś przy wypuszczaniu 39,5 kg.

Orzeszek tuż przed wejściem do wody…
…i odpływający w kierunku Morza Bałtyckiego

Dzięki nadajnikowi satelitarnemu w kolorze szarym, w który został wyposażony, można śledzić trasę wędrówki zwierzęcia za pośrednictwem naszej strony internetowej w zakładce Śledzimy nasze foki.

Tekst: Jerzy Marks
Zdjęcia: Wojciech Bagiński, Aleksandra Botur oraz Jarosław Jankowski