W dniu 10.07.2016 na cyplu Helskim znaleziona  została  mała, wychudzona foka pospolita. Jest to najrzadziej spotykany gatunek, populację foki pospolitej szacuje się na ok 800 osobników na obszarze  Morza Bałtyckiego. Po przybyciu do foczego szpitalika Heluś ważył zaledwie 10 kg. Jego stan zdrowia szybko się poprawiał i już po kilku dniach samodzielnie jadł szproty. Kiedy nabył umiejętność polowania na żywą rybę i osiągnął odpowiednią masę ciała 26 kg, podjęto decyzję o powrocie Helusia do domu. Po 51 dniach rehabilitacji w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry, Heluś całkowicie zdrowy, został wypuszczony na wolność.

Foki pospolite rodzą się w czerwcu i lipcu, natomiast foki szare na przełomie lutego i marca, są to okresy najczęstszych obserwacji młodych fok. Jest to także czas, w którym należałoby być bardzo czujnym, gdyż często z różnych przyczyn małe szczenię czy to foki szarej czy pospolitej, mogło zostać rozdzielone ze swoją matką i mogłoby potrzebować pomocy. Małe foki szare rodzą się w białym futerku zwanym lanugo, zaś foki pospolite rodzą się już w swojej dorosłej szacie.

W przypadku obserwacji foki  na plaży lub na morzu prosimy o zachowanie odpowiedniej odległości min. 50m., oraz  kontakt  pod czynne całą dobę telefony ratunkowe 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36 bądź mailem: hel@ug.edu.pl.

Tekst: Jerzy Marks

Foto: Jarosław Jankowski