W dniu 28 lutego, zaledwie dzień po pierwszych narodzinach, druga z helskich fok powiła swoje szczenię. Tym razem szczęśliwą foczą matką została 19-letnia Ewa. Samica już kilka godzin wcześniej zaalarmowała opiekunów swoim zachowaniem. Przestała uczestniczyć w karmieniu i wychodziła na ląd, sprawdzając porodówki. Wydawało się jednak, że poród nastąpi dopiero za jakiś czas, gdyż foka w ciągu dnia kilkakrotnie wracała do wody. W końcu po dłuższym pobycie w porodówce o godzinie 15.52 nastąpiło szczęśliwe rozwiązanie. Ewa zajęła izolatkę blisko wewnętrznego płotu fokarium, zaraz obok Undy Mariny. Jest to już 12 młode foki Ewy.

Ewa cały czas znajduje się pod czujnym okiem opiekunów. Na razie czekamy aż rozpocznie karmienie szczenięcia. Jeśli tylko nadarzy się okazja do wykonania badań i pomiarów, a opiekunowie potwierdzą płeć szczenięcia jego masę i długość, niniejsza wiadomość zostanie zaktualizowana o te informacje.

Uwaga aktualizacja z dn. 1.03.2017r.: Szczenię okazało się być samczykiem. Aktualnie waży 15,7 kg i mierzy 112 cm. Maluch otrzymał imię Pływacz. Nawiązuje ono do początków historii badań nad ssakami morskimi. Pływacz szary to gatunek wieloryba, którego pierwszy opisany w literaturze biologicznej okaz – szkielet (tzw. holotyp, znaleziony 1879r. ), pochodził właśnie z Bałtyku. Obecnie wieloryby te (pływacze szare lub inaczej wale szare), występują w północnym Pacyfiku. Ich atlantycka populacja wyginęła w XVIII w. 

Wszystkim fokom, które przyjdą w tym roku na świat w fokarium Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu zostaną nadane imiona zaczynające się na literę ,,P”.

 

Oprac. Michał Bała