Dnia 3 marca 2017 r. o godzinie 20:06 w urodziło się czwarte szczenię. Szczęśliwą mamą została Agata, która już dwa dni wcześniej zaczęła pojawiać się w czekającej na nią porodówce. Wyczekiwane szczenię okazało się samiczką, którą nazwano Pomeranka. Imię pochodzi od nazwy XIX wiecznych żaglowych łodzi rybackich, pływających na kaszubskim wybrzeżu. Poród przebiegł prawidłowo.

Na drugi dzień podczas niezbędnych oględzin sprawdzono stan zdrowia nowonarodzonej foki oraz dokonano pomiarów ciała. Pomeranka ważyła 14,85 kg przy długości ciała 114 cm. Zarówno mama, jak i Pomeranka, która jest szóstym dzieckiem Agaty, czują się bardzo dobrze.

Foki szare karmią swoje młode przez okres około 3 tygodni. Ich mleko jest bogate w tłuszcz (40-50%), dzięki czemu szczenięta bardzo szybko przybierają na wadze, ok. 2 kg dziennie. Młode przechodzą szereg zmian, nie tylko poprzez intensywny wzrost, ale także w skutek procesu linienia podczas, którego zrzucają białe futro (lanugo) i przybierają nowe umaszczenie. Linienie kończy się zwykle po upływie pierwszych 2 tygodni.

Jak zmieniają się szczenięta można obserwować na żywo na stronie: https://hel.ug.edu.pl/porody2017/

Po krótkim, ale intensywnym okresie laktacji, samice opuszczają swoje potomstwo. W tym czasie w fokarium młode foki zostają przeniesione do basenów adaptacyjnych, gdzie najpierw spędzają kolejne tygodnie na brzegu basenów tracąc na wadze, a kiedy zaczynają odczuwać głód wchodzą do wody w poszukiwaniu jedzenia i od tej chwili rozpoczynają przygotowania do samodzielnego życia.

 

Oprac. Paula Filipowska