Początek lata w tym roku okazuje się być okresem bardzo trudnym dla bałtyckich morświnów. W tym właśnie czasie w przeciągu zaledwie 17 dni natrafiono na ciała 4 martwych morświnów. Ostatni osobnik został znaleziony w dniu 3 lipca w okolicach Międzywodzia. Było to zaledwie dzień po bardzo podobnym zdarzeniu, które miało miejsce w okolicach Grzybowa [kliknij link].

Tym razem znaleziony osobnik okazał się samicą o długości 134 cm. Zwłoki morświna były już w stanie bardzo zaawansowanego rozkładu, odsłoniły się fragmenty kości, na prawym boku ciała i części brzucha widoczny był spory ubytek tkanek miękkich. Okaz zabezpieczono i zdeponowano w mroźni Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry IOUG w Helu, celem wykonania badań w przyszłości.

Pozostaje tylko mieć nadzieje że podobne raporty w kolejnych miesiącach nie będą zdarzać się tak często jak w ostatnim czasie. Każda śmierć bałtyckiego morświna to dla tutejszej populacji niepowetowana strata.

Każdy fakt obserwacji, przypadkowego złowienia morświna lub znalezienia martwych zwierząt powinien zostać zgłoszony do helskiej placówki. Telefony alarmowe 601 88 99 40 i 58/ 675 08 36.

 

MB