Od niedzieli 16 lipca na Foczej Łasze, Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego uruchomiła wieżę obserwacyjną do monitoringu siedliska kolonii foki szarej (Halichoerus grypus). Do tego momentu wszystkie obserwacje prowadzone były ze wschodniej kierownicy ujścia Przekopu Wisły, jednak odległość tej wieży od łachy wynosiła ok. 850 metrów przez co analiza opierała się głównie na szacowaniu wielkości stada. Obecnie odległość ta zmniejszyła się do 30 metrów i obraz wygląda znacznie lepiej.

Dzięki obrazowi z kamery, już po tygodniu udało nam się zaobserwować fokę urodzoną w helskim fokarium i wypuszczoną na wolność w 2013 r.

Łodzik w 2013 r.
Łodzik w 2017 r.

Dzisiaj zaobserwowana została kolejna foka tym razem o numerze P36.

Kasia 2010 r.
Kasia 2017 r.

W oparciu o wymrożony numer (P51), które foki otrzymywały przed wypuszczeniem udało nam się ustalić, że jest to Łodzik który w Bałtyku pozostaje od 26 czerwca 2013 r. Foka jest poraniona jednak wg opinii Stacji Morskiej są to tylko rany powierzchowne, które powinny szybko się zagoić. Drugą foką (P36) jest Kasia, która została znaleziona 4 kwietnia 2010 roku w Kopaniu koło Darłowa, a została wypuszczona na wolność 10 sierpnia 2010 r. na Cyplu Helskim. Mamy nadzieję, że dzięki nowej kamerze takie obserwacje będą zdarzały się dużo częściej.

 

Tekst: Michał Podgórski
Foto: Archiwum Stacji Morskiej