Edukatorzy pracujący w projekcie „Przyjaciele Bałtyckiej Przyrody” na zaproszenie funkcjonariuszy z posterunku policji w Krynicy Morskiej zaangażowali się w organizację i przeprowadzenie aktywnej edukacji turystów na plaży. W dniu 8 sierpnia br. współorganizowali piknik edukacyjny, który spotkał się ze sporym zainteresowaniem wypoczywających turystów.

Dzięki współpracy z policjantami, ale również funkcjonariuszami Straży Granicznej z placówki w Krynicy Morskiej, tamtejszymi ratownikami WOPR oraz pracownikami Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” udało się stworzyć niecodzienne wydarzenie na głównej plaży w jakże popularnej nadmorskiej miejscowości.

Pojawiający się nad brzegiem morza turyści już przed godziną 10.00 zostali zaskoczeni widokiem odpoczywającej niemal na styku lądu i wody foki. Odgrodzone biało-czerwono taśmą zwierzę z daleka wyglądało jak żywe, wzbudzało ciekawość, która owocowała mnóstwem pytań zadawanych naszym pracownikom oraz wolontariuszom Błękitnego Patrolu WWF, pomagającym nam edukować turystów.

Wspólnie ze wspomnianymi już partnerami przygotowaliśmy także stoiska informacyjne, tematycznie związane z zakresem działalności poszczególnych instytucji. Pod namiotem informacyjnym Stacji Morskiej turyści mogli zobaczyć m.in. modele foki i morświna w skali 1:1, a także otrzymać pakiet ulotek informacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ulotki w kształcie bałtyckich ryb, na których zamieszczono informacje o poszczególnych gatunkach. Dzieci preferowały zakładki do książek, Kalendarze Morskiego Przyrodnika i plany lekcji.

Podczas plażowego pikniku odwiedziło nas około 300 osób. Jego organizacja oraz zakup dystrybuowanych materiałów edukacyjno-informacyjnych był możliwy w ramach projektu „Przyjaciele Bałtyckiej Przyrody – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz zachowania i zrównoważonego użytkowania przyrodniczych walorów Pomorza” realizowanego przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Tekst: Monika Selin
Foto: Monika Selin, mł. asp. Aleksandra Hofmann