Dnia 21.12.2017 na wolność powróciła młoda foka pospolita – Wisełka. Szczenię  zostało znalezione 22 listopada bieżącego roku w porcie Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte. W momencie przywiezienia do Stacji Morskiej młoda samica była niedożywiona i ważyła zaledwie 13,7 kg była również odwodniona i miała uszkodzone lewe oko.

Jej wyniki krwi wskazywały na ogólną infekcję organizmu. Szybko wprowadzona terapia antybiotykowa zaczęła przynosić spodziewaną poprawę. Pod troskliwą opieką Wisełka szybko odzyskiwała siły i nabierała masy- już drugiego dnia pobytu zaczęła pobierać stały pokarm w postaci szprotek!

Trzy dniu później foczka całkowicie przeszła na pokarm stały czyli szproty i śledzie, dziennie spożywając nawet 7,5 kg ryb. Coraz więcej czasu poświęcała pływaniu oraz eksploracji otoczenia.

Kiedy tylko wyniki kontrolne krwi i masa ciała zwierzęcia były prawidłowe, podjęto decyzję o wypuszczeniu jej na wolność. Po 30 dniach rehabilitacji w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii im. Prof. Krzysztofa Skóry w Helu Wisełka w pełni sił wróciła do Bałtyku!

Gdy spotkasz fokę pamiętaj:

  • POZWÓL FOCE WYJŚĆ NA LĄD! Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!
  • NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer alarmowy Stacji Morskiej 601-88-99-40!
  • Foka jest zwierzęciem dzikim, gdy poczuje się zagrożona i osaczona może w samoobronie dotkliwie pogryźć.
  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to. 
    Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu!
  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu! Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.

Oprac: Dział hodowli i rehabilitacji fok