29 września br. w Muzeum Oceanu Światowego w Kaliningradzie miał miejsce I Festiwal Kultury Polskiej, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób. Impreza odbyła się pod hasłem „Другие берега, Польша” (Inne brzegi – Polska). Jej organizatorami poza wspomnianym muzeum były także Konsulat RP w Kaliningradzie oraz gdańska firma Centrum Aktywnej Informacji Maverik.

Stoisko Uniwersytetu Gdańskiego

Celem wydarzenia było przybliżenie mieszkańcom obwodu kaliningradzkiego wielu atrakcyjnych walorów turystycznych naszego regionu, możliwości trójmiejskich uczelni wyższych, regionalnych kulinariów czy kultury kaszubskiej. Uczestniczące w festiwalu uczelnie (Uniwersytet Gdański, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa oraz Politechnika Gdańska) prezentowały swoją ofertę na stoiskach informacyjno-edukacyjnych. Na stoisku Uniwersytetu Gdańskiego goście mogli porozmawiać o ofercie dla kandydatów na studia, zapoznać się z działalnością Stacji Morskiej w Helu oraz odpocząć w strefie relaksu.

Część stoiska dedykowana naszej placówce wzbudzała żywe zainteresowanie całych rodzin. Można było bowiem na niej zobaczyć, jak wyglądają zamieszkujące Bałtyk ssaki (modele 1:1), otrzymać materiały edu-info w języku angielskim lub rosyjskim, zaś dla najmłodszych gości przygotowaliśmy upominki w formie kolorowanek z rybami, zeszytów, długopisów i naklejek.

Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy zwiedzić m.in. Muzeum Oceanu Światowego

 

Równolegle w budynku głównym muzeum odbywał się konkurs wiedzy o Polsce dla młodzieży szkól średnich z Kaliningradu, po którym uczestnicy wysłuchali prezentacji w języku rosyjskim o poszczególnych uczelniach przygotowanych i wygłoszonych przez wykładowców.

Przez cały dzień trwania wydarzenia na scenie głównej występowały zespoły artystyczne z Kaszub, Warmii i Mazur. Zainteresowanie festiwalem było ogromne, mamy więc nadzieję, że to nie ostatnia edycja imprezy, a nawiązane znajomości zaprocentują dalszą owocną współpracą.

Reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego na I Festiwalu Kultury Polskiej w Kaliningradzie

Oprac: Monika Selin
Fot. UG/SMIOUG