Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Grupą LOTOS S.A. oraz przy wsparciu merytorycznym Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę prac artystycznych pt. „Plastik Niefantastik”, która dostępna jest do obejrzenia na Bulwarze od dnia 8 lipca do końca września 2019r. przy wyjściu z fokarium Stacji Morskiej w Helu. Celem wystawy jest zainteresowanie odbiorców problemem mikroplastiku i włączenie społeczeństwa do działania na rzecz ochrony środowiska. Młodzi artyści, korzystając z różnych technik artystycznych, stworzyli podczas zajęć na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ilustrowane plakaty, które są prezentowane na wystawie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac i refleksji.

Mało kto wie, że mikroplastik to cząsteczki plastiku <5 mm, produkowane do zastosowania jako element ścierny w kosmetykach czy środkach czyszczących (mikroplastiki pierwotne), lub też powstają na skutek rozpadu m.in. plastikowych butelek, słomek do picia, plastikowych sztućców, foliowych siatek (mikroplastiki wtórne). Do rozkładu dochodzi pod wpływem temperatury, zasolenia, promieni słonecznych i fal morskich. Drobne organizmy morskie mylą mikroplastik z planktonem i go zjadają, a same stają się pokarmem dla ryb i ssaków. W ten sposób tworzywa sztuczne docierają także do ludzi. Niekiedy kręgowce zjadają plastikowe odpady – w efekcie ich żołądki napełniają się niestrawną materią, a zwierzęta umierają z głodu. W 2017 roku na świecie wyprodukowano 348 milionów ton plastiku, z czego ponad 64 milionów ton w Europie. Jest on bardzo trwałą substancją i nie znika łatwo z powierzchni ziemi. Mimo istniejących przepisów, ponad 8 milionów ton plastiku każdego roku trafia do mórz i oceanów. To tak, jakby co minutę jedna pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Problem mikroplastiku jest problemem globalnym, ale każdy z nas może mieć wpływ na ograniczenie jego użycia. Pomyśl, zanim sięgniesz po plastikowe przedmioty jednorazowego użytku.