Pomóż nam rozbudować foczy szpitalik, który otwieramy każdego roku, aby pomóc małym fokom w powrocie do zdrowia i samodzielnego życia na wolności – apelują Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Ruszyła zbiórka internetowa na ten cel.

Ośrodek rehabilitacji fok, który działa w Stacji Morskiej w Helu, w którego funkcjonowaniu pomaga Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, przyjmuje rokrocznie coraz więcej pacjentów. Aktualnie przygotowujemy się do nowego sezonu. Przed nami kolejne prace polegające na postawieniu dodatkowych izolatek i zadaszeniu polowego szpitalika.

Koszt prac wyniesie łącznie 80 tysięcy złotych i musimy zdążyć przed sezonem foczych narodzin, którego termin oznacza dla nas pojawienie się pierwszych małych pacjentów już w marcu. Zbiórka potrwa do 6 stycznia i jest dostępna na stronie internetowej www.ratujemyzwierzaki.pl/foczyszpitalikBez ośrodka w Helu focze szczenięta, które są znajdowane na naszych plażach po zbyt wczesnej utracie matczynej opieki, nie miałyby szansy przeżyć. Działania ratujące im życie to element czynnej ochrony zagrożonego gatunku foki szarej, którego bałtycka populacja od niedawna się odradza.

W 2020 roku na 73 foczych pacjentów, którzy do nas trafili, udało się uratować aż 62 foki! Walczymy o życie każdego malucha. Chcemy zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze warunki, aby jak najszybciej zdrowe i silne mogły wrócić do naturalnego środowiska. Do tego potrzebujemy wsparcia wszystkich, którym los tych zwierząt nie jest obojętny.

Ośrodek prowadzony przez Stację Morską w Helu jest jedynym ośrodkiem rehabilitacji fok, który funkcjonuje w Polsce. Jego utrzymanie wspomagają w dużej mierze wszyscy odwiedzający fokarium Stacji Morskiej, w którym  obsługę ruchu turystycznego prowadzi Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Niestety w bieżącym roku, w związku z panującą pandemią, przychody pozyskiwane z tytułu wstępu do fokarium drastycznie spadły.

Prowadzenie rehabilitacji w roku 2020 możliwe było dzięki Waszym wpłatom na rzecz Fundacji Rozwoju UG w serwisie Ratujemyzwierzaki.pl. Nowy rok oznacza kolejne wyzwania i potrzeby, o których wsparcie prosimy już teraz. Wspólnymi siłami możemy pomóc kolejnym pokoleniom fok. Ważna jest każda złotówka!

Pomóż, jeśli możesz. Foczo dziękujemy!

 

Tags: , ,