W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2023 roku około godziny 9:50 z pokładu statku Aphrodite I, pełniącego funkcję dozorową przy platformie Baltic Beta, zaobserwowano płynącego nieśpiesznie wieloryba. Był to humbak, gatunek należący do fiszbinowców, największych przedstawicieli rzędu waleni. Wieloryb wynurzył się trzykrotnie, po czym zanurkował i zniknął w morskiej toni. Informację wraz z nagraniem wieloryba otrzymaliśmy od Załogi statku, dzięki czemu można było zidentyfikować gatunek.

Humbak to rzadki gość w Bałtyku, choć żyje niemalże we wszystkich wodach oceanów i mórz. Bałtyk, jako morze słonawe, płytkie i niemalże zamknięte, nie jest najlepszym środowiskiem życia dla tak wielkich organizmów jak wieloryby. W ostatnich latach odnotowaliśmy obecność humbaków w 2008 oraz w 2016 roku, kiedy to udało się uratować życie osobnikowi wplątanemu w rybackie sieci na Zatoce Puckiej! Obok humbaków najczęściej goszczącym gatunkiem fiszbinowców w polskich wodach Bałtyku jest finwal, którego ostatnie obserwacje odnotowaliśmy w 2006 i 2007 roku w Zatoce Gdańskiej.

W przypadku obserwacji wieloryba prosimy o kontakt ze Stacją Morską UG w Helu tel. 601 88 99 40. Prowadzimy bazę obserwacji wielorybów, delfinów i morświnów, a dzięki kontaktowi z podobnymi placówkami w państwach bałtyckich jesteśmy w stanie śledzić losy odwiedzających Bałtyk olbrzymów.

 

Tags: