Gdy na początku tygodnia odebraliśmy sensacyjny telefon o skaczących „morświnach” w rejonie Helu przyjęliśmy tę informację z rutynową rezerwą, ale oczkując na dowód jej uwierzytelnienia np. w postaci powtórnego podobnego raportu, gdyż zwykle, jak podpowiadało to nasze doświadczenie obserwacja takiej grupy waleni bywa zwielokrotniona. Nasz informator niestety nie miał możliwości udokumentowania swojego spostrzeżenia chociażby fotografią wykonaną telefonem. A jednak po kilku dniach wiadomość nadeszła, ale z drugiego, wschodniego brzegu Zatoki Gdańskiej. Przesłał nam ją kolega dr Alexey Gushchin z Kaliningradu. Obserwacji 12 sierpnia 2015 dokonali wędkarze łowiący sandacze w rejonie geograficznej pozycji 58o48’N; 19o56’W (patrz mapa poniżej).

Doniosła o tym także kalningradzka prasa załączając filmy https://www.newkaliningrad.ru/aqua/news/6634951-kaliningradskie_rybaki_utverzhdayut_chto_vstretili_delfinov_v_baltiyskom_more_video.html i zdjęcia [klops.ru/news/obschestvo/114945-kaliningradets-zametil-paru-delfinov-v-baltiyskom-more].

14 sierpnia te same dwa delfiny dostrzeżono w okolicach Kłajpedy. Naukowcy z Litewskiego Muzeum Morskiego także potwierdzili informację że są to butlonosy. Prezentowane poniżej zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości ich autora Pana Saulius’a Karalius’a z Litewskiego Muzeum Morskiego.

Wcześniej, bo na przełomie lipca i sierpnia parę delfinów butlonosów Tursiops truncatus zaobserwowano u wschodnich wybrzeży Danii. Jeżeli te należą do tego samego gatunku to warto podkreślić, że ostatni raz butlonosy w rejonie naszego wybrzeża odnotowano w końcu XIX wieku.

Butlonosy podobnie jak nasze morświny są chronione zapisami Dyrektywy Siedliskowej UE oraz Konwencji Bońskiej i jej porozumienia ASCOBANS. Największym zagrożeniem dla ich życia są sieci skrzelowe i podwodny hałas. [więcej na: www.ascobans.org/en/species/tursiops-truncatus].

 

 

KES
Zdjęcia: Saulius Karalius

Obejrzyj galerię zdjęć: