Z satysfakcją informujemy, iż decyzją Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej, projekt SAMBAH (Statyczny monitoring akustyczny bałtyckich morświnów) został nominowany do nagrody w konkursie ,,Najlepszy z najlepszych” dla projektów zrealizowanych z mechanizmu LIFE+, zakończonych w latach 2016 – 2017. Projekty były nominowane w kategoriach Środowisko i Przyroda. Spośród wszystkich nominowanych wyłonionych zostanie 9-ciu laureatów. Dziesiąty, w kategorii ,,Green cities”, wybrany zostanie dzięki publicznemu głosowaniu na oficjalnym profilu LIFE + na portalu facebook (https://www.facebook.com/LIFE.programme/).
Ceremonia ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbędzie się podczas Zielonego Tygodnia UE 23 maja w 2018 r., w centrum konferencyjnym Bluepoint w Brukseli.

Projekt SAMBAH był realizowany w latach 2009 – 2016. przez wszystkie państwa nadbałtyckie, z wyjątkiem Federacji Rosyjskiej Miał na celu oszacowanie liczebności oraz sezonowego rozmieszczenia bałtyckiej, skrajnie zagrożonej wyginięciem, populacji morświnów. Zbiór oraz wstępne opracowanie danych miało miejsce w latach 2011 – 2014r). Po stronie polskiej partnerami w projekcie byli: Uniwersytet Gdański ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii jako krajowym koordynatorem projektu), Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej – Oddział Morski w Gdyni oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dofinansowanie krajowe zapewnił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a także środki własne partnerów.

Projekt SAMBAH to pierwszy na świecie, tak duży projekt wykorzystujący metodę hydroakustyczną badań małych waleni. Uzyskane dane mają posłużyć do opracowania i wdrożenia efektywnych i racjonalnych metod ochrony populacji morświnów w Bałtyku.

Michał Bała