Natura na fali

Letni wypoczynek na Półwyspie Helskim staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Bliskość Bałtyku i Zatoki Puckiej oraz atrakcyjność nad-zatokowych i nadmorskich plaż przyciąga tłumy turystów. Przyjeżdżają, by odpocząć od kłopotów dnia codziennego, nadmiaru pracy i wciąż rosnącej liczby obowiązków. Niestety, po takim wakacyjnym najeździe turystów, przyroda musi również odpocząć. Degradacja półwyspu i otaczających go akwenów w sezonie letnim wciąż postępuje, warto więc zastanowić się, jak ten problem rozwiązać.

Tramwaj wodny tuż przed wypłynięciem z helskiego portu

Naprzeciw temu wyzwaniu wyszło w ubiegłym roku Stowarzyszenie „Przyjaciele Helu”, które wspólnie ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zainicjowało akcję informacyjną „Zatoka Pucka i Półwysep Helski – Zapraszamy zimą, wiosną i … jesienią”.

Plakat 2008

W tym roku projekt ten pn. „Billboard w ochronie natury” ma swoją kontynuację, o czym pisaliśmy już wcześniej – kliknij.

Celem projektu pozostaje zapobieganie degradacji Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej poprzez podjęcie próby zmniejszenia presji człowieka na naturę w lipcu oraz sierpniu.

Turyści przemierzający trasę z Władysławowa do Helu spotykają na swojej drodze billboardy informujące, że znajdują się na obszarze chronionym systemu Natura 2000. Mogą się także zaopatrzyć w ulotki, których treść przekonuje, że nie tylko lato jest atrakcyjne dla osób chcących odwiedzić Półwysep Helski. Wypoczynek na tym obszarze ma bowiem znacznie większe atuty w pozostałych miesiącach roku.

W tym roku postanowiliśmy fakt funkcjonowania na wspomnianym obszarze systemu Natura 2000 uświadomić również tym turystom, którzy docierają na półwysep nieco inną trasą. Projekt „Natura na fali” jest bowiem ulokowany na tramwajach wodnych, czyli statkach pełniących latem rolę publicznego środka transportu, kursujących pomiędzy portami Trójmiasta a Helem i Jastarnią. Ma on za zadanie również popularyzować dwa naturalne elementy tutejszego ekosystemu, wymagające czynnych form ochronnych, tj. morświna i Helski Cypel. W tym celu na jednostkach pływających powieszone zostały tablice edukacyjne ukazujące wizerunek krytycznie zagrożonego wyginięciem walenia bałtyckiego, jakim jest morświn oraz wyjątkowego krajobrazu i zbioru nadmorskich siedlisk jakie stanowi cypel.

Tablice informacyjno – edukacyjne zawieszane na tramwajach wodnych

Ponadto prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna wśród pasażerów wspominanych statków w postaci dystrybucji ulotek (patrz wyżej). Dodatkowo rozkłady jazdy tramwajów wodnych zarówno Żeglugi Gdańskiej jak i Gdyńskiej otrzymywane przez pasażerów wzbogacono adekwatnymi treściami (tekstem i obrazem).

 

Reklamy Natury na fali na rozkładach tramwajów wodnych

Tekst: Monika Konkel
Foto: Paweł Bloch
28.07.2009r.