DOM MORŚWINA jest częścią Stacji Morskiej im.Profesora Krzysztofa Skóry należącej do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Obiekt ten został otworzony i udostępniony dla zwiedzających we wrześniu 2013 r. Jest on częścią ,,Błękitnej Wioski” i pierwszym w pełni wyposażonym i oddanym do użytku budynkiem o charakterze edukacyjno – ekspozycyjnym.

,,Dom morświna” od frontu, w jesiennej scenerii

Miejsce to usytuowane jest w Helu przy ulicy Rybackiej, nieopodal,,Małej Plaży i byłego portu Marynarki Wojennej.

Poglądowa mapa ułatwiająca lokalizację

,,Dom morświna” pełni funkcję mikro-muzeum dedykowanego ginącemu na Bałtyku gatunkowi i ukazuje jak wielki ma on problem z przetrwaniem.

Misją, dla celów której powołano obiekt jest upowszechnianie wiedzy w celu ochrony gatunku przed jego wyginięciem w Bałtyku. Rozwój badań nad zagrożeniami, biologią i ekologią bałtyckich morświnów. Popularyzacja międzynarodowego i krajowego prawa dotyczącego ochrony morświnów ze szczególnym uwzględnieniem Porozumienia ASCOBANS.

Zamieszczone w budynku statyczne i medialne ekspozycje informują o sekretach biologii morświnów, przedstawiają historię ich egzystencji, a także omawiają współczesne dla nich zagrożenia i sposoby ochrony.

W ,,morświnowym domu” zagościły także informacje o delfinach i wielorybach, które w ostatnich latach zaobserwowano w polskiej części Morza Bałtyckiego. Takich dokumentalnych filmów nie zobaczy się nigdzie

.

,,Dom morświna” to świetne edukacyjne uzupełnienie wyprawy na Półwysep Helski.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00 – 16.00

Bilet wstępu kosztuje jedynie 10 zł

,,Dom morświna” – widok od strony ,,Błękitnej Wioski”, widoczne elementy ekspozycji mobilnej

ZAPRASZAMY!