W ostatnich dwóch miesiącach spore zainteresowanie medialne wzbudziły przypadki znalezienia na plażach martwych fok, których ciała nosiły znamiona świadomej ingerencji człowieka. Pośród wielu znalezionych w ostatnich miesiącach martwych osobników takie ewidentne przypadki były wprawdzie rzadkie, ale tegoroczna skala zjawiska jest nieporównywalnie większa w porównaniu z wcześniejszymi latami.

Wydawać by się mogło, że te kilka zdarzeń (o których wspominaliśmy już w jednym z naszych artykułów) wyczerpało tegoroczny limit. Tymczasem w dalszym ciągu znajdowane są ciała zwierząt, w przypadku których można podejrzewać świadome ludzkie działanie.

W weekend 22 – 24.06 na wybrzeżu znaleziono aż około 37 martwych fok.    W czterech przypadkach, na podstawie wyglądu można podejrzewać, że ciała zwierząt zostały rozcięte ostrym narzędziem po stronie brzusznej. Foki te znaleziono w Kołobrzegu i Rewalu, a także w Juracie jedno ciało na brzegu Zatoki Puckiej i jedno na brzegu morskim.

Foka szara znaleziona na kołobrzeskiej plaży

Zaawansowany stan rozkładu zwłok utrudnia wnioskowanie o przyczynach śmierci. Foki musiały zginąć już jakiś czas temu i dryfować, zanim fale wyrzuciły ich ciała na brzeg.

Zwłoki foki na brzegu w Rewalu

Większa liczba znajdowanych martwych fok w okresie maja i czerwca nie jest zjawiskiem nietypowym i szczególnie rzadkim. O podobnej sytuacji pisaliśmy już w poprzednich latach. Młode foki uczą się w tym okresie samodzielnego życia i zupełnie jeszcze nieświadome niebezpieczeństw często padają ofiarą przyłowu w sieciach. Jest to śmierć niepotrzebna i trudno znaleźć na nią przyzwolenie, ale póki co legalna, bo prawo dopuszcza takie przypadki, nawet wobec gatunków chronionych. Niepokoi natomiast fakt, że część z fok zginęła z rąk człowieka działającego w sposób celowy. Pytanie dlaczego? Pozostaje póki co bez odpowiedzi.

Focze zwłoki w zaawansowanym stanie rozkładu, znalezione na brzegu Zatoki Puckiej – okolice Juraty

Jeśli znajdziesz na plaży martwą fokę, której ciało będzie nosiło ślady działania człowieka, sugerujące jej celowe zranienie lub uśmiercenie zgłoś ten przypadek na policję. Stacja Morska zbiera wszelkie informacje na temat żywych i martwych fok na polskim brzegu, ale we wspomnianych szczególnych przypadkach ważne jest, aby zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pochodziło od bezpośredniego obserwatora.

Rozpłatana? Foka szara – ,,odmorski” brzeg Juraty

Informacje o podobnych zdarzeniach dotyczących przypadków nielegalnego zabijania fok w latach ubiegłych można znaleźć pod następującymi adresami:
https://hel.ug.edu.pl/2014/09/19/niebezpieczna-zatoka/
https://hel.ug.edu.pl/2012/03/12/zdruzgotana/
https://hel.ug.edu.pl/2010/07/13/szczegolny-przypadek/

 

 

 

 

SMIOUG